Przejdź do menu Przejdź do treści

Forum Biznesowe i szczyt 3SI w Bukareszcie

Prezes Fundacji Sztuki Trójmorza dr hab. prof. UKEN Łukasz Murzyn uczestniczył w wizycie naukowej w Bukareszcie. Wyjazd odbył się w ramach współpracy FST i Centrum Badawczego Inicjatywy Trójmorza przy Instytucie Studiów Politycznych PAN. Wizyta zbiegła się w czasie ze szczytem przywódców Inicjatywy Trójmorza oraz organizowanym równolegle 3SI Business Forum. Agenda obejmowała serię spotkań z przedstawicielami rumuńskiego świata nauki, w tym m.in.: University of Bucharest, European Institute of Romania, Bucharest University of Economic Studies, German Marshall Fund czy New Strategy Center. Forum biznesowe było natomiast okazją do spotkania z przedstawicielami władz Rumunii, wszystkich pozostałych krajów zaangażowanych w Inicjatywę Trójmorza, krajów posiadających status obserwatora oraz z przedstawicielami licznych podmiotów gospodarczych zainteresowanych inwestycjami i współpracą w regionie. Forum, które zgromadziło około 1200 uczestników zostało podzielone na kilka równoległych sekcji merytorycznych obejmujących tematykę energetyki, transportu, technologii cyfrowych oraz handlu i inwestycji. Pośród licznych dyskutowanych zagadnień szczególną uwagę zwraca omawiana postępująca dekarbonizacja regionu oraz konkretyzacja planowanych inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym w sektor nuklearny i wodorowy. Novum, na które wskazywano w kontekście trójmorskich inwestycji drogowych i kolejowych okazała się perspektywa powiązania wzrostu mobilności ze wzrostem bezpieczeństwa militarnego wschodniej flanki NATO. W panelu poświęconym technologiom cyfrowym podnoszono m.in. kwestie regulacji rynku produktów opartych o działanie algorytmów sztucznej inteligencji oraz konieczność dostosowania przepisów dotyczących AI wymuszoną przez pojawienie się jej generatywnej ewolucji. Wskazywano, iż szybko samomodyfikująca się sztuczna inteligencja wymyka się możliwościom prawnej regulacji konkretnie opisanych rozwiązań programistycznych a jedynym, co wydaje się możliwym do uregulowania są racje etyczne stosowania AI w konkretnych produktach adresowanych do poszczególnych grup odbiorców.

Dodatkowym punktem wizyty było także specjalne oprowadzanie po wystawach kolekcji Muzeul Național de Artă al României poświęcone relacji sztuki rumuńskiej do europejskiego i światowego dziedzictwa artystycznego.

Do najistotniejszych owoców szczytu należy dołączenie do Inicjatywy Trójmorza Grecji oraz stowarzyszenie z 3SI Mołdawii. Wskazuje ono na żywotność i atrakcyjność tego formatu współpracy. Wydaję się także, że czynnikiem sprzyjającym dobrej ocenie Inicjatywy Trójmorza na arenie międzynarodowej jest kontekst rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wojna dotykająca granic regionu unaocznia coraz silniej znaczenie współpracy gospodarczej i politycznej w ramach inicjatywy, która jest geograficznie tożsama ze wschodnią flanką Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

 

 

 

Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr projektu NdS/543014/2022/2022 kwota dofinansowania 1 500 000, całkowita wartość projektu 1 547 200 ” oraz „Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza przy ISP PAN